Rokycany

Rokycany ležia v Šarišskej vrchovine, v doline Svinky, v nadmorskej výške okolo 315 m. Obec má 754 obyvateľov, z toho 385 Rómov. Na prelome rokov 2002-2003 obec evidovala už 55% rómskej populácie.

V obci sa nachádza materská škola a špeciálna škola. Po zrušení školskej správy na Okresnom súde v Prešove prešla Materská škola od 1. júla 2002 pod samosprávu obce Rokycany.

Súkromná Špeciálna základná  škola v Rokycanoch začala svoju činnosť dňom 1.októbra 2006  na základe súhlasu MŠ SR v zmysle zákona NR SR č.596  Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene  a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v súlade s vyhláškou MŠ č. 280/1994 Z. z. o súkromných školách a na základe rozhodnutia MŠ  SR číslo: CD – 2006 – 1024/22886 -1:096 ZO dňa: 24.08.2006 o zaradení do siete škôl a školských zariadení SR.

Vlastníkom budovy je Farský úrad Rokycany, s ktorým je podpísaná dohoda o prenájme. Prevádzka je dvojzmenná .

Súkromná   špeciálna základná škola v Rokycanoch je orgánom štátnej správy na úseku základného školstva v danom regióne. Je samostatnou rozpočtovou neziskovou organizáciou s právnou subjektivitou na základe zriaďovacej listiny.

Na základe analýzy práce školy sme identifikovali všetky pozitíva a negatíva školy, ktoré nám signalizovali, čo všetko máme zmeniť, čo ponechať tak, aby náš výchovno-vzdelávací proces mal stále vyššiu a vyššiu kvalitatívnu úroveň. Identifikovali sme  množstvo príležitosti pre našich žiakov.

Silnými stránkami školy na skvalitnenie a rozvoj výchovno-vzdelávacieho procesu sú:

*      vysoké percento pedagógov, ktorí  si doplňujú  odbornosti,

*      vzájomná spolupráca medzi pedagógmi - sprístupňovanie osvedčených foriem    a metód práce vo výchovno- vzdelávacom procese,

*       poskytnutie absolventskej praxe pre študentov PdF PU Prešov ,

*       ochota pedagogických zamestnancov pracovať nad rámec svojich povinností,

*       činnosť záujmových krúžkov,

*       tvorba svojpomocne zhotovených učebných pomôcok,

*       otvorená škola - účasť rodiča na vyučovaní,

*       spolupráca so CŠPPaP  v Lipanoch,

*       aktivity školy pre žiakov a rodičov školy,

*       účasť školy na rôznych súťažiach v rámci okresu, kraja, Slovenska

Slabou stránkou školy je: